Otwary dom - pracownia Marii Anto
    Spotkanie z Zuzanną Janin

Śniadanie z artystką Zuzanną Janin, w czasie którego uczestnicy poznawali historię i dorobek malarki Marii Anto.

W latach 70. ceniona surrealistka zaprzyjaźniona z Maxem Ernstem, działająca społecznie na rzecz poprawy sytuacji życiowej polskich twórców, prowadziła w czasie stanu wojennego niezależną przestrzeń wystaw i spotkań kontrkulturowych.

Powstały po wojnie jako plomba w modernistycznym kwartale zabudowy żoliborskiej kolonii Profesorskiej projektu Kazimierza Tołłoczki, budynek wyróżnia się nie tylko formą zewnętrzną (jako jedyny w pierzei ulicy ma spadzisty dach), ale przede wszystkim historią związanych z nim osób - tu, do dziadków artystki, przed wojną przychodził Witkacy, tu w latach PRLu mieszkały i pracowały Maria Anto i jej córka Zuzanna Janin, tu też swój debiut malarski miał Jarosław Modzelewski, późniejszy członek warszawskiej Gruppy.

Dokumentacja fotograficzna: