W paszczy archiwum - archiwizowanie ciemnej materii świata sztuki
    Prezentacja Gregory Sholette'a o political art

Na przykładzie swojej wieloletniej praktyki artystycznej Greg Sholette opowiada o potencjale archiwum jako wehikułu odzyskiwania widzialności przez grupy i narracje zapomniane, wyrugowane czy przeoczone w oficjalnych wersjach historii.

Po Warszawie, podobnie jak po Nowym Jorku, w ostatnich trzydziestu latach przetoczył się walec dramatycznej ekonomicznej i społecznej transformacji. W efekcie jego przejścia pod zwałami niepamięci zostały pogrzebane całe środowiska i pojedynczy ludzie, znikając ze wspólnego horyzontu.

Sholette, który sam jest badaczem i archiwistą ciemnej materii świata sztuki oraz miejskiego wykluczenia, prezentuje warsztat artystyczny pozwalający na cząstkowe uwidocznienie miejskich nieobecności. Wspólnie zastanowiamy się, na ile możemy użyć jego metod do opisu naszej sytuacji.