Niepokorne obiekty
Spotkanie z Cecylią Malik i Gavinem Grindonem o estetycznej formie ruchów protestu, polityce rzeczy i artystycznej wyobraźni.

• Niepokorne obiekty
    Akcja „Chciwość. Miasta" przeciwko wyburzeniu hotelu Cracovia w Krakowie, 22 marca 2014, fot. Stanisław Rozpędzik

Spotkanie w przewrotny sposób dotknie problemu politycznego zaangażowania sztuki.

Zamiast skupiać się na artystach, dyskusja podejmie raczej temat roli „niepokornych obiektów”, tworzonych przez artystów (i nie tylko) formach estetycznych, które towarzyszą ruchom politycznym rozgrywającym się na arenie miast. O polityce pomyślimy jako o polityce rzeczy, które mają swoją formę, funkcję, miejsce w przestrzeni i społecznej wyobraźni.

Artystki, entuzjaści czy miejscy aktywiści wchodzą w relacje z „niepokornymi obiektami”, która wpływają na kształt i formę ich politycznej aktywności. W serii prezentacji interesować nas będą różne erupcje wyobraźni estetycznej, taktyki przyjmowane wobec „niepokornych obiektów” przez profesjonalne artystki i amatorów.

Gavin Grindon opowie o wernakularnych formach twórczości towarzyszących ruchom społecznym, na przykładzie swojej ostatniej wystawy „Disobedient objects” z Victoria & Albert Museum w Londynie. Cecylia Malik zaprezentuje swoją praktykę artystyczną, w ramach której refleksyjnie współtworzy formę estetyczną szeregu miejskich protestów.