Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie / Warszawa w Budowie 6

KwieKulik
Pokaz filmu

  • KwieKulik
    KwieKulik, Działania na płycie AK Kinga, 1974

Zofia Kulik i Przemysław Kwiek to polscy artyści wizualni, którzy w latach 1971–1987 tworzyli duet KwieKulik, jednocześnie prywatnie będąc parą.

W swoich performance’ach, działaniach do kamery, interwencjach czy filmach artyści zacierali granice między sferą prywatną i publiczną, ukazując absurdy życia w systemie komunistycznym. Bazę dla ich awangardowych poszukiwań stanowiła teoria Formy otwartej Oskara Hansena, a sam proces twórczy i jego dokumentacja odgrywały podstawową rolę.

Film Turowicz i Zakrzewskiej pokazuje KwieKulik 20 lat po rozpadzie duetu artystycznego i związku. Kulik i Kwiek spotykają się, by wspólnie pracować nad retrospektywnymi wystawami (dwie prezentacje miały miejsce w latach 2008 i 2009 w łódzkim Atlasie Sztuki i BWA Awangarda we Wrocławiu). Reżyserki „tu i teraz” zestawiają z dokumentacjami akcji KwieKulik oraz z filmami z prywatnego archiwum artystów. W życie swoich bohaterów wprowadzają kamerę, rejestrując ich rozmowy, ich konfrontację z przeszłością, ujawniając wciąż istniejące konflikty. Znów sztuka miesza się ze sferą osobistą. Na jaw wychodzą różnice – także w postawach artystycznych. Autorki dokumentu umiejętnie łączą opowieść o ludziach z opowieścią o ważnej części historii polskiej neoawangardy.

reż. Anna Zakrzewska, Joanna Turowicz / Polska 2011 / 43’


(opracowała: Marta Miś)